Az elmúlt néhány évben egyre nagyobb figyelmet kap a megfelelően berendezett munkatér, és a produktivitás növekedése közti összefüggés. Talán a legismertebb példa a Google székháza, amely inkább hasonlít egy játszótérre, mint komoly munkahelyre, és mégis a keresőóriás az egyik legdinamikusabban fejlődő mamutcéggé nőtte ki magát. Nem véletlenül.
A jó munkakörnyezet közvetlen hatással van a munkamorálra
A reggel 9-től este 5-ig tartó munkarend nem tűnik igazán izgalmasnak nem igaz? Reggel még nem, este már nem tudunk semmit sem elintézni, ráadásul a köztes időben, egy ebédszüneten kívül nincs megállás. Az irodai munka valóban nem tartozik a legizgalmasabb elfoglaltságok közé, és számos kutatás, vizsgálat készült arról, hogy hogyan lehetne javítani, növelni az alkalmazottak munkakedvét, munkamorálját.
Nem meglepő módon, amikor a munkavállalót olyan környezet veszi körül a munkahelyén, amelyben jól érzi magát, azonnal meredeken felfelé ível a produktivitása. Ezért a nagyobb cégek tudatosan figyelnek arra, hogy olyan körülményeket teremtsenek az alkalmazottaik számára, amelyben igazán jól érzik magukat. Ez egy tipikus win-win szituáció, amely a jövő üzleti modellje. Hiszen nyer a munkavállaló, mert életének a harmadát olyan térben tölti, amely nem összenyomja őt, hanem inkább inspirálja. A vállalatnak meg azért, mert egy elgyötört, motiválatlan helyett egy lelkes, és produktív munkaerővel erősíti a munkafolyamatát.
A kisebb cégek még nem ismerték fel a kellemes munkakörnyezet fontosságát
Ugyanakkor a kisebb cégek vezetőinek egy jelentős része még mindig nem ismerte fel, hogy az a pénz, amit esetlegesen elkölt egy élhetőbb iroda, munkahely megteremtésére, az akár néhány hónap alatt is megtérülhet.
A boldogabb munkatársak, kellemesebb légkört, az pedig hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé, amely javítja a teljesítményt, amely komoly hatással van végső soron a profitra, és így a vállalkozás teljes egészére. Persze egy ideális munkakörnyezet megteremtése nem megy egyről a kettőre, de egyáltalán nem lehetetlen küldetés. A következő néhány bekezdésben összeszedtünk öt olyan pontot, amelyet mindenképp érdemes figyelembe vennünk.
1. Mit mond rólunk, a cégünkről az irodánk az ügyfeleknek?
Nagyon sokan ott hibáznak, hogy bár valóban tetszetős irodát rendeznek be, de azt minimálisan sem szabják a tevékenységük, cégük arculatára. Nincs lehangolóbb, mint amikor egy kreatív ügynökség szürke, egyhangú falak közé burkolózik, de az sem sokkal jobb, amikor egy ügyvédi irodában, ahol mindenki a biztonságot keresi, csak úgy harsognak és tobzódnak az élénkebbnél élénkebb színek.
A legfontosabb kritérium az egyensúly. Az otthon kényelmét minél jobban ötvözni az üzleti életet átitató profizmussal. Ez a kulcs.
2. Nézzünk körül az ügyfél szemével
Amikor a mindennapjainkat ugyanazon a helyen töltjük, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy mások esetleg másképp vélekednek az adott helyszínről. Ezért képzeljük bele magunkat az ügyfél helyébe, és az ő szempontjai alapján mérjük végig a munkaterületet. Sikeres, megbízható cég képét kelti a belsőépítészeti elrendezés? Egy egészséges, jól működő, dinamikus, tettre kész vállalat képe rajzolódik ki előttünk? A kollégák és a vendégek is jól érzik magukat nálunk?
Majd lépjünk ki az ajtón/kapun. Tisztaság fogadja a betérőt? Nagyon sokan fantasztikus belső teret álmodnak meg, de az egészet elrontják egy ritkán takarított bejárati ajtóval.
Ezek a dolgok minimális pénzt emésztenek csak fel. Egy állandó takarítónő, aki kétnaponta csillogósra fényesít mindent, vagy néhány szobanövény, és festmény, poszter, amely élhetőbbé teszi a teret, filléres kérdések.
3. Számoljuk fel a káoszt
Rend a lelke mindennek, tartja a közmondás. Egy átlagos irodában naponta több 100 lapnyi papírt használunk el, amelyek ha nem vigyázunk, nagyon gyorsan ellepik az asztalokat, és végül minket is. Nagyon fontos, hogy ezeket a dokumentumokat rendszerezzük, így elkerülhetjük a káosz kialakulását. Gondoljon csak bele, hogy milyen üzenetet küld egy ügyvédi iroda, amelynél az alkalmazott az ügyfél szeme láttára a kupac alól próbálja kivadászni a megfelelő dokumentumokat? Mindössze napi néhány perc odafigyeléssel több órás felesleges munkától kíméljük meg magunkat.
4. Soha ne becsüljük alá az ergonómia fontosságát
Nap végén fájó derék, rossz közérzet… ezek mind annak a jelei, hogy az irodánkban olyan asztalok, székek kaptak helyek, amelyek nem óvják alkalmazottaink egészségét. Az ergonomikus kialakítás nem egy újabb szemfényvesztés, hanem olyan kérdéskör, amellyel foglalkozni kell. Emberségből is, de valójában üzleti megfontoltságból is. Mert a betegség miatt távolmaradó munkaerő sokkal több kiesett bevételt jelenthet, mint az irodát egyszeri költségként egészségbaráttá tenni.
5. Bánjunk okosan a meglévő hellyel
Kiváltképp kis cégként nagyon fontos, hogy a rendelkezésre álló néhány négyzetmétert a legjobban hasznosítsuk, és mindent azonnal megtaláljunk. Ezért ha több időbe kerül bizonyos eszközöket megtalálni, mint amennyi ideig azokat használjuk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ezen a területen bőven van még tennivaló.
Ez a néhány pont nem, vagy csak minimális anyagi ráfordítást igényel, ezért akár már ma foganatosíthatja őket az irodájában. Persze az igazán komoly változáshoz, már a pénztárcájába kell nyúlnia, de nem is kérdés, hogy az is bőségesen megtérül majd.