Öltözködésünk szentélye: a gardrób
A gardrób ma már helytakarékosság és átláthatóság szempontjából is fontos része otthonunknak. Ha nem akarjuk, hogy ruhatárunk „bekebelezzen” minket, gondosan meg kell terveznünk a tárolás módját, melynek jól bevált eszköze a különálló, vagy beépített gardrób.
Megpróbálunk néhány biztosan felmerülő kérdésre választ adni, illetve egy pár képpel ötletet adni a tervezgetéshez
.
Gardróbszekrény – készen vásárolva, vagy egyedileg tervezve?
Kérhetjük szakember segítségét, vagy választhatunk a késztermékek közül is. Az utóbbinak az előnye, hogy pénztárcabarát és nem kell az elkészülésére várni. Az előbbinél viszont pontos méretekkel és egyedi igényekkel tudunk számolni, elkerülve a holt terek kialakulását, nem kell kötött formákhoz, szabványokhoz igazodnunk. Azonban, míg egy szekrényt költözéskor az ember magával vihet, addig a beépített, már jó szolgálatot tett gardróbunknak ebben az esetben búcsút kell intenünk
Hol helyezzük el a gardróbot?
A megfelelő helyet, helyiséget is meg kell találnunk gardróbunk számára. Ez lehet az előszoba, vagy a nappali vagy kényelmi szempontok miatt a hálószoba is. Szabadon választhatunk egyéni igényeink és a kakás beosztása alapján az alábbi lehetőségekből:
Gardrób a hálószobában
Térelválasztó gardrób
Külön gardróbszoba
Gardrób a parapet-fal mögött
Járható gardrób
Gardrób a fürdő- és a hálószoba között
Zárt vagy nyitott gardrób?
Ha már eldöntöttük, hogy hova kerüljön a szekrényünk, el kezdhetünk gondolkodni, hogy zárt, vagy nyitott legyen-e. A zárt pozitívumai között mindenképpen első helyen említhetjük a katonás rend elhanyagolhatóságát, de esztétikailag és optikailag is sokat javíthatunk lakásunk adottságain.
A szekrénysorok ideje lejárt
Lássunk néhány gardrób, beépített szekrény tippet a gardróbszekrény ideális elrendezésére.
A jó helykihasználás érdekében a vállfás ruhákat különböző magasságokban, több sorban lehet felakasztani. Emellett különböző tárolási módokra van lehetőség: dobozok, polcok, fiókok, amelyekbe rengeteg apróságot pakolhatunk.
Nagyszerű helykihasználás a tetőtérben illetve lépcső alatt is működőképes megoldás.
Alig van hely a hálószobában? Ne aggódj, van megoldás arra is, hogy így se nyomasszon a zsúfoltság. Csupán egy két jó ötlet kell hozzá!
A legtöbb lakásban nem pazarolt a tervező sok helyet a hálószobára. Ez nagy hiba, hiszen jó lenne, ha levegős, tágas, mégis puha és otthonos helyen tölthetnénk az éjszakát. Ám a falakat sajnos nem tolhatjuk ki. Mi a megoldás? Néhány ügyes trükkel megsokszorozhatjuk a helyet, ahol elférnek a ruhák, az ágyneműk. Méghozzá úgy, hogy a helyiség mégse keltsen zsúfolt benyomást.
Gardrób a magasban
Ki mondta, hogy a gardróbszekrény akasztós részének feltétlenül a földön kell állnia? A magasban is tárolhatod a ruhákat, alattuk pedig remekül elférnek a polcok és a pipereasztal, de akár még a szoba ajtaja is.
Tetőtérben is kényelmesen
A tetőtéri lakások örök problémája a ferde falsík alatti terület lehető legjobb kihasználása.
Egy hálósarok például kényelmesen elfér alatta.
Hálógaléria
Nem csak a szekrény, az ágy is felkerülhet a magasba. A galériaágy alatt pedig elfér a dolgozó- vagy tanulósarok, és persze a gardrób, amelyeket függönnyel szeparálhatsz a külvilágtól.
Tároló dobogó
A dobogóra helyezett matrac egyfelől hálószoba a szobában, másfelől pedig remek helykihasználást tesz lehetővé. A dobogó különböző részein ugyanis polcok, fiókok, szekrények kaphatnak helyet.
Mini gardrób
Ha nincs túl sok olyan ruhád, amit vállfán kellene tárolnod, akkor a könyvespolc alatt is elfér a rúd, amelyikre felteheted őket.
Rejtett fiókok
Az alacsony dobogó aljába rejtett, görgős fiókokban jól elférnek a tartalék ágyneműk.
Hálószoba és dolgozósarok
Bár általában nem szerencsés a hálóban dolgozni, van úgy, hogy csak itt van hely egy számítógépasztalnak. És ha így van, akkor a legjobb ezt is stílusosan csinálni.
Az ágyneműtartó új élete
Az ágyneműtartóban nemcsak a tartalék ágyneműk kaphatnak helyet. Ha furnérlapokkal vagy dobozokkal felosztjuk a nagy teret, a szezonon kívüli ruháknak is jó helye lehet itt.